Ε.Α.Κ. ΚΑΡΑΚΟΝΕΡΟΥ
ΑΝΔΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ
Referee: ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Α., ΜΠΕΚΑΣ Κ., ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ Κ. (Παρατηρητής Διαιτησίας: ΛΑΜΠΡΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ)

Match Report

Με λυτρωτή τον Λάμπρο Ζωάννου στο 73΄ο Διαγόρας Βατίου επικράτησε με σκορ (1-0) του Ποσειδώνα Καρπάθου για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ‘Α κατηγορίας.

Το μάτς:

Η ομάδα του Γιάννη Καμπούρη ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και από το πρώτο ημίχρονο δημιούργησε μερικές κλασικές ευκαιρίες ώστε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Διαγόρα Βατίου ήρθε στο 27′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μοσχή, ο Λάμπρου υποδέχθηκε ωραία την μπάλα, έκανε το σουτ, όμως ο Γαλάνης πραγματοποιώντας εξαιρετική επέμβαση, απομάκρυνε τον κίνδυνο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Βατενοί έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία να προηγηθούν, όταν το μακρινό σουτ του Κατσαρή σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Η πίεση του Διαγόρα Βατίου συνεχίστηκε και στο 37′ ο Χαρτοφύλλης δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Γαλάνης βρέθηκε στην σωστή θέση και μπλόκαρε. Στο 42′ ο Κυριαζής έπιασε ένα μονοκόματο σουτ στην κίνηση, όμως για κακή του τύχη, έιδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε ασιθητά με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι ήρθε στο 73΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Έλληνα, η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Γαλάνη και ο Ζωάννου με ωραία κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό (1-0) για την ομάδα του.

ΜVP: Ο Γιάννης Έλληνας ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Διαγόρα Βατίου. Ο έμπειρος αμυντικός είχε καλές τοποθετήσεις στον αγωνιστικό χώρο, ενώ έδωσε και την ασίστ στο γκολ του Ζωάννου.

Συνθέσεις:

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΑΤΙΟΥ (Γιάννης Καμπούρης): Μαυρουδής, Μοσχής, Καραγιάννης, Αδάμος, Έλληνας, Ζερβός, Κυριαζής (91′ Βασιλειάδης), Ζωάννου Λ (93′ Μερκάι), Κατσαρής, Καμπούρης (80′ Χότζα), Χαρτοφύλλης (87′ Παπουρδάνος).

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΚΑΡΠΑΘΟΥ (Γιάννης Καραμηνάς): Γαλάνης, Κεσίδης (82′ Βιλανούτσι), Κούττολο), Σπανός Ι, Χατζημανώλης, Φελουζής (77′ Νασόπουλος), Καουκάκης, Τσαβέλης, Δράκος, Σπανός Ε, Κοντονικόλας (77′ Καραναστάσης).