Λογότυπο Α.Σ. Καρπάθου "ΠΟΣΕΙΔΩΝ"

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΡΠΑΘΟΥ

2
PLAY OFF Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΔ 5 Απριλίου 2014 @ 17:00 ΓΗΠΕΔΟ ΛΑΡΔΟΥ

Σε ένα ματς με γκραγκινιολικό φινάλε τα παλικάρια της Καρπάθου γύρισαν στο τελευταίο πεντάλεπτο από την κόλαση στον παράδεισο και με ολική ανατροπή πήραν μια τεράστια νίκη επί του Ηρακλή Λάρδου με 1-2, ένα αποτέλεσμα που φέρνει τον Ποσειδώνα ΜΟΝΟ ΠΡΩΤΟ στην κορυφή της βαθμολογίας των Playoff της Β’ κατηγορίας Δωδεκανήσου 2013-14.

Από …την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε ο Ποσειδώνας Καρπάθου ο οποίος βρέθηκε να χάνει στη Λάρδο από τον τοπικό Ηρακλή με 1 – 0 αλλά τελικά κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη με 2 – 1. Πλέον η ομάδα της Καρπάθου είναι το μεγάλο φαβορί για να κατακτήσει την 1η θέση στα play off του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου. Οι Καρπάθιοι έδειξαν να έχουν προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να ελέγχουν το παιχνίδι, δημιουργώντας και ορισμένες φάσεις. Μόλις στο 3’ ο Ευαγγελίδης έκανε ένα σουτ από πολύ κοντά αλλά ο Μαργαρίτης την τελευταία στιγμή κατάφερε να αποκρούσει. Ο ίδιος παίκτης σούταρε έξω από την περιοχή στο 30’ αλλά ο Μαργαρίτης «απογειώθηκε» στο «παραθυράκι του για να «κατεβάσει» τη μπάλα και να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Οι γηπεδούχοι μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δημιούργησαν άλλες δυο προϋποθέσεις για να σκοράρουν (αν και από το 35’ και μετά οι παίκτες του Ποσειδώνα έδειξαν βελτίωση και άρχισαν να γίνονται πιο δραστήριοι). Στο 42’ ο Παπαϊωάννου έκανε ένα πλασέ από πολύ καλό σημείο μέσα στην περιοχή αλλά πρόλαβε ένας αμυνόμενος και έβαλε την κόντρα, στέλνοντας τη μπάλα να καταλήξει κόρνερ. Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ευαγγελόπουλος έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Μαργαρίτης και πάλι δεν αιφνιδιάστηκε και κατάφερε να αποκρούσει πολύ ωραία.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στην επανάληψη, με τον Ηρακλή να βρίσκει τον τρόπο τελικά να …ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα ουσιαστικά κόντρα στη ροή του αγώνα. Ήταν 65’ όταν ο Ευαγγελίδης πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με περιοχή δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη κάνοντας έτσι το 1 – 0. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πάντως μέχρι να δεχθούν το τέρμα, δυο φορές. Στο 58’ όταν ο Νασόπουλος έκανε κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα να περάσει ελαφρώς δίπλα από το κάθετο δοκάρι (άουτ) και μια στο 59’ όταν ο Τσιαβέλης σούταρε από καλή θέση έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα και πάλι κατέληξε άουτ. Μετά το γκολ, ο Ποσειδώνας ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αύξησε κατά πολύ την πίεση του στα αντίπαλα καρέ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι γηπεδούχοι κατάφερναν να αποκρούουν όλες τις επιθέσεις που δεχόντουσαν όμως δεν άντεξαν στο τέλος. Στ 81’ ο Νασόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ σχεδόν από 40 μέτρα και μετά από κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον τερματοφύλακα Καντιμοίρη, οι Καρπάθιοι έστω και με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να ισοφαρίσουν (1 – 1). Στα τελευταία λεπτά πίεσαν ακόμα περισσότερο και τελικά δικαιώθηκαν στο 94’ όταν με νέο φάουλ, αυτή τη φορά του Πανάρετου, κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή και να πάρουν μια μεγάλη νίκη. Ίσως την πολυτιμότερη τους στον δρόμο για την Α’ Κατηγορία. Πολύ δύσκολα πλέον η ομάδα της Καρπάθου θα χάσει το …τρένο της ανόδου.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Δημαράκης (Ράδος, Μοσχάτος)
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΗΡΑΚΛΗΣ: Καντιμοίρης, Καμμάς, Νικολής (75’ Στ. Ν. Ευαγγελίδης), Παπαϊωάννου (85’ Μπενούρ), Διακοβασιλείου, Μουστάκας, Φάκκας, Καλανδράνης, Ευαγγελίδης Ι., Ευαγγελόπουλος, Καμμάς Μ.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ: Μαργαρίτης, Φουντής (70’ Σταυριανός), Κούτουλος, Γ. Σπανός, Χατζημανώλης, Νασόπουλος, Τσιαβέλης, Μαντινάος (60’ Ρενάτο), Χριστοδούλου (75’ Καουκάκης), Πανάρετος, Μ. Σπανός

Play by play

10′ 0-0 στη Λάρδο με τους Καρπάθιους να προσπαθούν να αποκτήσουν τον έλεγχο του κέντρου.
12′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ποσειδώνα. Σέντρα-σουτ του Μ. Σπανού η μπάλα κόρνερ.
18′ Φάουλ για τον Ποσειδώνα από αριστερά, γέμισμα του Πανάρετου, κεφαλιά του Φουντή η μπάλα άουτ.
25′ Καλοχτυπημένο φάουλ του Ευαγγελίδη στο παραθυράκι με τα ακροδάκτυλα αποκρούει ο Μαργαρίτης.
32′ Οι γηπεδούχοι εκμεταλεύονται τα συνεχόμενα λάθη του Ποσειδώνα και πιέζουν το τελευταίο πεντάλεπτο.
35′ Έχουν ανεβάσει στροφές οι γηπεδούχοι και απειλούν κυρίως από τα πλάγια. Ωστόσο δεν έχουν φτάσει να απειλήσουν εκτός από στημένες μπάλες. Πάντως τα συνεχόμενα κόρνερ που κερδίζουν τους έχουν φέρει μέσα στην περιοχή του Μαργαρίτη.
43′ Επηρεασμένοι από τον φυσικό χλοοτάπητα φαίνεται πως είναι οι ποδοσφαιριστές του Ποσειδώνα που χάνουν τον έλεγχο της μπάλας και την ισοροπία τους αρκετά συχνά.
44′ Ευκαιρία για τη Λάρδο, χαμηλή σέντρα από δεξιά προς το σημείο του πέναλτι, ο Φουντής τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ.
45′ ΗΜΙΧΡΟΝΟ στη Λάρδο: Ηρακλής Λάρδου – Ποσειδώνας Καρπάθου 0-0
46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος (χωρίς αλλαγές για την ομάδα μας)
56′ Μεγάλη στιγμή για τον Ποσειδώνα. Ο Κούτολο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τσιαβέλης έπιασε την κεφαλιά αλλά απέκτουσε εξ επαφής ο Καντιμοίρης.
60′ Σφυρικόπημα από τον Ποσειδώνα που έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 58′ η κεφαλιά του Νασόπουλου μετά από σέντρα του Πανάρετου έφυγε ελάχιστα άουτ όπως και το σουτ έξω από την περιοχή του Τσιαβέλη στο 59′.
65′ Ανεβασμένος ο Ποσειδώνας στο Β’ μέρος, έχοντας αποκτήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού και πλέον καταφέρνει να δημιουργήσει και φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία.
68′ Γκολ για τη Λάρδο από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ. Οι ποδοσφαιριστές του Ποσειδώνα διαμαρτύρονται έντονα…
87′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολλλλλλλλ στο 87′ για το Ποσειδώνα που ισοφαρίζει σε 1-1 με το Νασόπουλο να σκοράρει από το κέντρο.
88′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ποσειδώνα μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Πανάρετου η μπάλα έφυγε σύριζα του δοκαριού.
89′ Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Ποσειδώνα στις καθυεστερήσεις. Ο Τσιαβέλης πέρασε τους πάντες και τον τερματοφύλακα πλάσερε και πάνω στη γραμμή τελυταία στιγμή έκοψε ο αμυντικος.
90′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολλλλλλ! Στο τελευταίο λεπτό ο Πανάρετος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-2.

MVP

Οι δύο σκόρερ του Ποσειδώνα διεκδικούν το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της ομάδας στη σημερινή αναμέτρηση. Λόγω της σημασίας αλλά και της στιγμής στην οποία σκόρερε και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, ο Ηλίας Πανάρετος είναι αυτός που θα χρίζεται MVP της σημερινής αναμέτρησης.